Tartışılan maddede tartışılacak karar!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Özel proje alanında farklı yapılaşma kararı, Ekmek fabrikasını MEGSAŞ, Yemek Fabrikasının da BELSOS  tarafından işletilmesi, 2 bin hektarlık mera vasıflı alanın imara açılması gibi maddelerinin oylanarak karara bağlandığı Büyükşehir Belediye Meclisinin 3. Birleşimi yapıldı.

Özel proje alanında farklı yapılaşma izni?

AKP’li meclis üyeleri arasında “Yapılaşmaya izin verilsin mi –verilmesin mi?” tartışmalarına neden olan Beylerderesi Projesi, bazı bölgelere yüzde 10-15-20 yapılaşma izni verilmesi gibi muğlak ve tartışmalı bir kararla oybirliği ile kabul edildi. “ Bu karar ileride sorun yaratmaz mı? yönlü sorumuza Yeşilyurt Belediye Başkanı Çınar, “Biz yapılaşma olmasın diyorduk Ama hâlihazırda yapılaşmalar var. O nedenle böyle bir karar alındı”, diye yanıtladı. “ Aynı güzergâhta bir vatandaşa yüzde 10 yapılaşma izni verirken, diğer vatandaşa yüzde 20 yapılaşma izni vermek ileride sorunlara neden olmaz mı?” sorusuna ise “ Yüzde 10 yapılaşma bile fazla, Biz hiç yapılaşma olmasın diyorduk ama hayat sorunlarla dolu değil mi? Sorunlar ortaya çıkacak biz de o sorunları çözeceğiz” ifadeleriyle yanıtladı.

Büyükşehir Belediye Meclisinin Aralık Ayı çalışmaları devam ediyor. Meclis Başkan Vekili Selim Pilten Başkanlığında toplanan meclis gündemdeki konuları görüşerek karara bağladı.

Görüşülerek karara bağlanan maddeler

  • Yeşilyurt Belediyesinin projelendirdiği ve Gündüzbey Kaptaj bölgesinden Şahnahan’a kadar uzanan 891 hektarlık alanı ve yaklaşık 20 kilometrelik güzergahı  kapsayan “Yeşilyurt Özel Planlama Alanı” hakkında Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Seyithan Tekin tarafından bilgilendirme yapıldı. Daire Başkanı Tekin, özetle “Doğal Karakteri Koruma kapsamında olan ki bu güzergahın yüzde 80-85’ini oluşturan alanlardır. Bu alanlardaki yapılaşmaya parsel yüzölçümünün yüzde 10-15-20 oranında izin verdik. Koruma kapsamı dışında kalan parsellere de güzergahın doğal dokusunu ve siluetini bozmayacak şekilde yapılaşma hakkı verildi” bilgisini verdi. Yeşilyurt Belediye Başkanı “Malatya’ya çok özel bir proje kazandırdık. Meclis üyeleri başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim dedi. Madde oy birliği ile kabul edildi.
  • Mevcut planda eğitim tesisi alanı olan ve 330 metrekaresi belediye hissesi olan İnönü Mahallesi 292 ada 26 ve 27 parsellerdeki belediye hissesinin eğitim tesisi olarak kullanma koşulu ile Milli Eğitim Bakanlığına tahsisi
  • Bulgurlu Mahallesinde Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapılan Ekmek Fabrikasının işletme hakkının MEGSAŞ’a, Yemek Fabrikasının işletme hakkının ise Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesislerine (BELSOS) verilmesi ve
  • Mevcut planda mera alanı tahsisli Yeşilyurt İlçesi Kırlangıç Mahallesi 321 nolu parselin imar planı yapılması için (2 bin hektar) kısmen tahsis değişikliği yapılması için yazışmaların yapılması maddeleri görüşülerek kabul edildi.

Maddeleri oylanması, bazı maddelerinde ilgili komisyonlara havalesi ve bir sonraki toplantının 20 Aralık Salı günü yapılması kararlaştırıldıktan sonra 3. Birleşim sona erdi.

malatyayorum.com

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tartışılan maddede tartışılacak karar!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Malatya Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin