Tartışılan madde ertelendi!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeşilyurt Belediyesinin projelerinden olan ve yaklaşık 10 Km’lik Gündüzbey-Şahnahan arasını kapsayan “Beylerderesi projesi” Düşük yoğunluklu yapılaşmaya açılsın mı-açılmasın mı tartışmalarından sonra  ertelendi. İmar Komisyonu üyeleri “Güzergahta koruma kapsamında olan alanların dışında olan bölgeler var. Bu güzergahta kademeli (yüzde 10-15-20 oranında) düşük yoğunluklu yapılaşmaya izin verilmezse kaçak yapılaşmanın önüne geçilemez” derken, Yeşilyurt Belediye Başkanı Çınar “ O güzergâhta yapılaşmaya karşıyız” diyerek yapılaşmaya karşı olduklarını  ifade etti. Madde sonraki oturumlarda görüşülmek üzere ertelendi.

Büyükşehir Beldiye Meclisinin Aralık Ayı çalışmaları başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan Başkanlığında toplanan meclis, gündemleri görüşerek karara bağladı. Gündem maddelerine geçilmeden önce Başkan Gürkan, EXPO 28 fuarı ve 2 gün önce yapılan lansman programı hakkında meclis üyelerine özet bilgiler sunarken, Pütürge Meclis Üyesi Hasan Karakaş, Yeşilyurt Meclis Üyesi Murat Alabaş, Hekimhan Belediye Başkanı Turan Karadağ ve Akçadağ Meclis üyesi İbrahim Fehmi Kutan, ilçelerine yapılan yatırımlar ve EXPO 28 organizasyonunu Malatya’ya kazandıran Başkan Gürkan’a teşekkürlerini sundular.

Görüşülerek karara bağlanan maddeler

  • Yeşilyurt Belediyesi tarafından Topsöğüt bölgesindeki 1000 dönümlük alanı kapsayan 1.1000’lik uygulama planının, üst ölçekli plana ve mekansal planlama ilkelerine uygun olarak hazırlandığı gerekçesiyle kabulu,
  • Yeni Hükümet Konağı binası yapımı için Arapgir Belediyesi tarafından yapılan 1.5000 ölçekli nazım imarı değişikliğine yapılan itirazların reddi ve
  • Yeşilyurt Belediyesi tarafından hazırlanan “Yeşilyurt Özel Planlama Alanı” olarak tanıtılan ve Gündüzbey Kaptaj Bölgesinden başlayarak Şahnahan Mahallesine kadar uzanan yaklaşık 10 kilometrelik güzergahta idüşük yapılaşmayı da öngören maddenin görüşülmesi sırasında meclis üyeleri arasında farklı görüşler ileri sürüldü. Yeşilyurt Belediye Başkanı Çınar “O güzergahta kesinlikle yapılaşma olmamalı” diyerek güşük yoğunluklu yapılaşmaya da karşı çıkarken, İmar Komisyonu üyeleri de “Güzergahın doğal özelliğinin bozulmaması ve kaçak yapılaşmanın önüne geçmek amacıyla düşük yoğunluklu yapılaşmalara izin verildi.” Diyerek düşük yoğunluklu yapılaşmayı savundular. Genel Sekreter Latif Okyay, İmar Komisyonu üyeleri Süleyman Bayram, Vahap Erdem ile Arapgir, Akçadağ, Yeşilyurt ve Battalgazi Meclis üyeleri arasında madde üzerine karşılıklı fikirler öne sürüldü. Yeşilyurt Belediye Başkanı Çınar “ Güzergahın üst kısmı Kaptaj Koruma, Beylerderesi Viyadüğün alt kısmı ise büyükova projesi kapsamında olmaları nedeniyle koruma altındalar. Konunun daha derinlemesine ve detaylıca incelenmesi için ertelenmesi gerekir” önerisinde bulundu. Madde Başkan Çınar’ın önerisi doğrultusunda ertelendi.

Görüşülecek maddelerin tamamlanması, bazı maddeleri ertelenmesi, bazılarının da ilgili komisyonlara havalesi ve bir sonraki toplantının 16.12.2022 tarihinde yapılması kararlaştırıldıktan sonra 1.oturum sona erdi.

malatyayorum.com

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tartışılan madde ertelendi!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Malatya Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin