Muhalefet partilerin temsilcileri  “O koltukları terk edin!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaşar KARAASLAN yazdı

Şehrimizde muhalefete mensup siyası partilerin yöneticileri bir tuhaf. Malatya’ya dair vizyonları yok, projeleri yok, Tarımda, sağlıkta, çevrede ve daha bir çok alanda sorunlardan bi haber siyasi partide yöneticilik yapıyorlar. Tabir caizse varsa yoksa işleri, hemen her dönem gündemi meşgul etmesi nedeniyle magazin türü sorunlar diyebileceğimiz (Trafik, ulaşım- çarşı-Pazar – sağlık gibi) güncel yerel sorunların dışında orta ve uzun vadede yaşamımızı olumsuz anlamda derinden etkileyecek konulara girmeyi pek sevmezler.

Temel yerel sorunların yerel muhatapları onlar için önemli değil. Ankara’daki seçilmiş üst düzey yöneticileri eleştirmek daha kolay ve sorunsuz. Örneğin, Valilik, Sağlık, Tarım- Orman, Çevre şehircilik ve iklim değişikliği gibi il müdürlükleri ne yaparlar- ne ederler, doğruları-eksikleri nelerdir. Bunları hiç irdelemez ve kamuoyuna taşımazlar. Çünkü bunlar zahmetli iştir. Ama Ankara’daki seçilmiş üst düzey yöneticileri eleştirmek hem kolay ve zahmetsiz hem de sorunsuzdur. (Doğru konuları da dile getirseler dahi Valiliği-Emniyet Müdürlüğünü eleştirmek akıl karı olur mu? Olmaz tabi.

Şimdi size iki örnek (Tüyo)vereyim, belki araştırırsınız!

 • Şehrimiz genelinde milyarlar harcanarak barajlar, göletler, sulama kanalları yapılıyor. Ne güzel değil mi? Toprak suya kavuşacak ve tarımsal üretim 10 katına çıkacak. Böylesi projeleri desteklememek ahmaklık olur, aptallık olur. Amma,
 1. Baraj, gölet, sulama kanalları gibi yatırımlara harcanan para ne kadar?
 2. İlimizin tarımsal toprak varlığımız 20 yıl önce ne kadar? Şimdi ne kadar?
 3. Sulu ve susuz tarım alanımız 20 yıl önce ne kadardı? Şimdi ne kadar?
 4. Hayvanlarımızın doğal otlak alanları olan meralarımız, 20 yıl önce ne kadardı, şimdi ne kadar?
 5. Tarım ve mera alanları vasfından çıkarılarak (sanayi-konut- ticari gibi) tarım dışı kullanılan arazilerin yüzölçümü ne kadar?
 6. Ve can alıcı soru: Madem toprağımızı betona dönüştürecektiniz, milyarlarca liralık yatırımları niye yaptınız?
 • İlimizin son yirmi yıllık tarımsal üretimini ilgili birim olan Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne veya TÜİK’ den isteyin. Bakın hele neler göreceksiniz!

” Gazetecisin, sen niye yapmıyorsun? “ sorduğunuzu duyuyorum O zaman bende size

“Biz gazeteciyiz siyasetçi değiliz, Bu konular siyasetçilerin işi. Yani sisiz işiniz. İşinizi yapamıyorsanız o zaman koltukları terk edin.” derim. Siz görevinizi yapacaksınız. Bizlerde kamuoyuna duyuracağız.

Yazarın notu:

 • Vatandaşın yaşamını orta ve uzun vadede olumlu-olumsuz etkileyecek karar alma mekanizmalardan olan Belediyelerin uygulamalar ve muhalefet partilerinin yaklaşımını ayrı bir yazı konusu olacağı için bu yazıda yer verilmemiştir.
 • Tarım alanlarının vasfının değiştirilmesi Toprak Koruma Kurulu gibi kurumların onayı ile olduğundan yerel yönetimlerin icraatı gibi görülmemeli. Kamuoyu desteğinden yoksun olan kurulan çoğunlukla yerel yönetimlerin taleplerine uymak zorunda kalıyorlar.
 • Bu yazıyı üzülerek de olsa yazma zorunda kaldım. Çünkü gazetecilikte ilke; yöneticileri yani güçlüleri eleştirmektir. Ama muhalefet partilerinin temel sorunlardan uzak kalması, gündeme taşımaması  “Az sayıda bireyi memnun ederken, toplumu fakirleştiren, kültüründe uzaklaştıran Aile yapısını çökerten AKP iktidarının uygulamalarına mahkum görünmesine neden olması nedeniyle kaleme aldım.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü
Muhalefet partilerin temsilcileri  “O koltukları terk edin!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Malatya Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin