Kurumlar, Arslantepe’yi boğuyor!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Görünen köy kılavuz istemez. Malatya için “Bacasız fabrika” olabilecek potansiyele sahip Arslantepe’de çalışmalar durdu. Kamuoyunda, kelimenin tam anlamıyla “Arslantepe’yi süreç içinde boğmak için” gizli bir anlaşma yapılmış görüntüsü hakim. Koordinatör olması gereke yerel kurum sorumluluk almaktan, çalışmaları organize etmekten çok uzak.  Hemen her sorumlu kurum, diğer sorumlu kurumların yeterince çalışmamasından şikayetçi. Sorumlu yerel kurumlar, Arslantepe Ören Yeri için hazırlanan acil-kısa-orta ve uzun vadede yapılacak çalışmaların yer aldığı “Yönetim Eylem Planı”ndan    hazırlanan  Kurumlar arası sağlıksız koordinasyonsuzluk, popülist söylemler, karar alma mekanizmasında uzman kadroların yeterince olmaması nedeniyle Arslantepe’de çalışmalar kaplumbağa hızını bile bulmadı.

2014 yılında UNESCO Geçici Dünya Mirası Listesine ve geçtiğimiz yıl Temmuz Ayında da Kalıcı Listeye alınan turizm geliri potansiyeli açısından “Bacasız Fabrika” konumuna gelecek olan Arslantepe Ören Alanında çalışmalar hemen hemen durmuş gibi. Çalışmaların durma noktasına gelmesinin en önemli nedenleri arasında, bazı sorumlu yerel kurumların sorumluluk almaktan ve paydaşlarla işbirliği yapmaktan kaçınması olurken bazı sorumlu kurumlarda hiç bir proje ve çalışmaya katkı sunmamasına karşın “Arslantepe Benim” anlayışıyla popülist hareket ederek diğer paydaşları ve destekleyici kurumları kendilerinden uzaklaştırmaktan kaynaklandığı iddia edildi.

 • Sorumlu yerel kurumlar, sorumluluk almaktan, elini taşın altına koymaktan ve kararlı koordinasyonu sağlamaktan imtina etmesi,
 • Tanıtım ve bilgilendirme konusunda bilgi kirliğinin yaşanması ve ilgili-ilgisiz her kurum ve kuruluşun Arslantepe Ören Alanı konusunda farklı açıklamalar yapması
 • Bazı sorumlu kurumların hiç bir çalışmaya katkı sunmamasına karşın “Arslantepe’nin sahibi benim” gibi popülist söylemlerle hareket etmesi nedeniyle paydaşları ve destekleyici kurumları uzaklaştırması,
 • Eylem planının karar aşamasında konunun önemini bilen işin ehli uzmanlara yeterince yer verilmemesi ve konuyla ilgili birikimi olmayan Arslantepe’yi sıradan bir proje gibi gören memurlara yer verilmesi gibi bir çok nedenlerle çalışmaların durma noktasına geldiği iddia edildi.

Karşılama merkezi ve geçici otopark

Ören alanını ziyaret eden yerli ve yabancı konukların sosyal ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri, dinlenebilecekleri, Ören Alanı ile ilgili görsel, işitsel vb. materyallerle bilgileneceği bir yerleşim alanı olarak tasarlanan ve acil yapılması gereken çalışmalardan olan; ziyaretçi (Karşılama) merkezi 1.5 yılda ihale aşamasına anca gelebildi. Karşılama merkezi olarak geçtiğimiz belirlenen okul alanı 1 yıldan fazla süren bürokratik işlemler nedeniyle yaklaşık 10 gün önce boşaltılarak Büyükşehir Belediyesine teslim edildi. Geçtiğimiz hafta okul binasını yıkan Büyükşehir Belediyesi, projesi hazır olan karşılama merkezinin yapımı için ihaleye çıktı.

Geçici otopark alanı

Kısa vadede yapılması öngörülen  ve alana gelen otomobil ve otobüsleri park edebileceği otopark alanının yerinin belirlenmesi ve yapılması konusunda ise herhangi bir gelişme gözlemlenmedi. Ayrıca, bölge halkına ekonomik yarar sağlayacak çalışmalarda da herhangi bir girişimde bulunulmadı.

Yönetim Eylem planına göre  sorumlu yerel kurumlar şunlar;

Acil-kısa-orta ve uzun vadede yapılacak işlerin yer aldığı Arslantepe Yönetim Eylem Planında,

 • Malatya Valiliği,
 • Büyükşehir Belediyesi,
 • İnönü Üniversitesi,
 • Battalgazi Belediyesi,
 • İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü,
 • Müze Müdürlüğü gibi birincil derecede yerel sorumlu kurumlar olarak yer aldı.

Eylem planında yer alan acil ve kısa vadede yapılması gereken çalışmalar;

Arslantepe Ören Alanında sorumlu kurumlar nezaretinde 1-3 yıl arasında (Acil ve kısa vade) yapılması gereken çalışmalardan bazıları;

 • Karşılama merkezinin inşa edilmesi,
 • Alanın yakınında makul büyüklükte otomobil ve otobüsler için otopark olarak düzenlenmesi,
 • Doğal çevrenin ve siluetinin korunması; alanın kapsamlı ve bütüncül biçimde planlanması,
 • Alanın ve buluntuların güvenliği, korunması ve sürekli izlenmesi,
 • Alandaki sunum altyapısı kalitesinin iyileştirilmesi,
 • Yakın yerleşimlerdeki turizme yönelik ekonomik alt yapı kalitesinin artırılması
 • Yerel halka ekonomik yararın sağlanması,
 • Bilgilendirici ve tanıtıcı malzemelerin güncellenmesi ve çeşitlendirilmesi,
 • Tanıtma müşavirliklerine dağıtılmak ve uluslararası mecrada yayınlanmak üzere tanıtıcı belgesel hazırlanması,
 • Doğal çevrenin ve siluetinin korunması;
 • Alanın kapsamlı ve bütüncül biçimde planlanması, alanın ve buluntuların güvenliği, korunması ve sürekli izlenmesi,

Haber/Yorum/ malatyayorum.com 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kurumlar, Arslantepe’yi boğuyor!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Malatya Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin