Hekimhan’ın 40 Milyon lirası Darende’ye

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vali Şahin’in duyarlılığı Hekimhan’a yatırım ödeneği olan 180 Milyon liranın ilçede kalmasını sağladı. İlçe için hazırlanan 1,5000’li nazım ve 1,1000’lik uygulama imar planları bozulunca Hekimhan Belediyesinin eli kolu bağlandı. Kamu binalarının yapımı için İmar durumu, inşaat yapım ruhsat gibi izinleri veremeyen Belediye, yatırım için gelen 220 milyon liranın tenkis edilmesine neden olacaktı. İlçe Belediyesinin imdadına Vali Hulusi Şahin yetişti. Yasaların verdiği yetkileri kullanan Vali Şahin, Kamu yatırımları için ilçeye gelen 220 milyon liranın 180 Milyon lirasının ilçede yatırıma dönüştürülmesini sağladı.  İlçenin yurt binası yapımı için ayrılan 40 milyon lira ise Darende ilçesine kaydırıldı.

Olayın özeti

Genel bütçeden İlçenin ihtiyaç duyduğu kamu binalarının (4 okul, Kaymakamlık ve Emniyet Müdürlüğü ve yurt) yapımı için 2022 yılı ödeneğinden 220 milyon lira ayrıldı.

Kamu binalarının yapımı için gerekli imar durumu, ruhsat ve belgeleri vermeye hazırlanan Hekimhan Belediyesine İdare Mahkemesi dur dedi. Geçtiğimiz yıllarda ilçe için hazırlanan 1.5000 ölçekli nazım ve 1.1000 ölçekli uygulama planları mahkemece bozulunca eli-kolu bağlanan Belediye çareler ararken Vali Şahin imdada yetişti.  Vali Şahin,  yasaların verdiği yetkiyle Hekimhan Belediyesine Eylül Ayında resmi bir yazı göndererek binaların yapımı için gerekli belgelerin düzenlenmesini istedi.

Vali Hulusi Şahin’in yazısından sonra tek maddelik gündemle olağanüstü toplanan Hekimhan Belediye Meclisi, kamu binalarının yapımı için gerekli olan imar durumu, inşat ruhsatı gibi gerekli olan belgeleri hazırlanması için karar alarak, kamu binalarının yapımı9 için genel bütçeden gelen 220 milyon lira ödeneğin tenkis edilmesinin (Yılı içinde kullanılmadığı için genel bütçeye geri gönderilmesi) önüne geçti.

Yurt ödeneği olan 40 Milyon Lira Darende ilçesine

Hekimhan’a kamu yatırımları için ayrılan 220 milyon liranın tenkis edileceğinden hareket eden Darende ilçesinin seçilmiş ve atanmış yöneticileri, ilçenin acil ihtiyacı olan yurt binası için ayrılan 40 milyon lira ödeneği, Darende ilçesine kaydırmak için harekete geçti. Ve Hekimhan’a yapılacak 100 öğrenci kapasiteli öğrenci yurdu Darende ilçesine yapılacak.

Vali Şahin’in Hekimhan Belediyesi gönderdiği resmi yazıda 

2022 Devlet ve İl Yatırımları programlarında Hekimhan Bahçelievler Mahallesi 1107 ada 2 parsel de Hekimhan İmam Hatip Anadolu Lisesi, Hekimhan Anadolu Lisesi, 100 derslik pansiyon ve Ahmet Akyüz Anaokulu, 1105 ada 1 parselde Atatürk İlkokulu ve Avrupa Birliği yatırımları kapsamında Köprülü Mehmet Paşa Mahallesi 1222 ada 44 parselde 8 derslikli ana okulu projelerinin uygulanması planlanmıştır.

Hekimhan İlçe merkezinde, Hekimhan ilave ve revizyon uygulama imar planı dahilinde kalan muhtelif parsellerde kamu yapılarının (okul, kaymakamlık, emniyet binası v.s.) inşa edilmesi planlanmaktadır. Ancak söz konusu 1.1000 ölçekli ilave ve revizyon uygulama imar planı ve üst ölçekli planı olan 1.5000 ölçekli ilave ve revizyon nazım imar planı dava konusu edilmiş olup Malatya 2. İdare Mahkemesinin 05.07.2022 tarihli ve 2022 545 Y.D. itiraz nolu kararı ile Yürütmenin Durdurulmasına karar verilmiştir.

Yatırımlarla ilgili işlemlerin zamanında yapılması için 3163 Sayılı Sivil Savunma Kanunun 1., 2., 5. ve 8. Maddeleri  1700/27 Sayılı Dahiliye Memurları  Kanunu ile 5492/9  maddesi ve 7269 Sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla alınacak tedbirlerle, yapılacak yardımlara dair kanun gereğince, öğrencilerimizin depreme dayanıklı ve çağın gereksinimlerine uygun eğitim ortamlarında eğitim almaları için zamanın darlığı da göz önüne alındığında, yukarıda belirtilen yapımı planlanan kamu yapıları için 1.1000 ölçekli İlave ve Revizyon Uygulama İmar Planına göre imar durumu verilmesi, yapı ruhsatı, yapı kullanma izin belgesi gibi yapı belgelerin belediyeniz tarafından düzenlenmesine ve herhangi bir aksaklığa  meydan verilmemesi hususunda;” talimatları yer aldı.

 

malatyayorum.com

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hekimhan’ın 40 Milyon lirası Darende’ye

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Malatya Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin